Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl düzenlenen Dünya Aşı Haftası’nın bu yılki teması: “AŞILAR BİZİ YAKINLAŞTIRIR

Salgın nedeniyle birbirimizden çok uzaklaştığımız ve aşı ile tekrar yakınlaşma umudumuzun arttığı bu dönemde, İtalya’da PLEIADI tarafından hazırlanan “Meraklı Çocuklar İçin Bir Rehber: AŞI” kitapçığı, projenin Türkiye temsilcisi İnformel Eğitim-çocukistanbul ve İstanbul Kent Konseyi işbirliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile çocuklarla buluştu.

“Meraklı Çocuklar İçin Bir Rehber: AŞI”, İtalyan Çocuk Müzeleri Birliği tarafından onaylanan, Uluslararası Çocuk Müzeleri Birliği tarafından tavsiye edilen kitapçığın İnformel Eğitim-çocukistanbul tarafından gerçekleştirilen Türkçe çevirisinin “bilimsel editörlüğü” Prof. Dr. Uygar Tazebay tarafından yapıldı.

2020 yılı Nisan ayında, salgının henüz başlangıç döneminde çocukların Korona Virüs konusundaki sorularını, meraklarını ve bundan doğan endişelerini gidermeyi ve farkındalık kazanmalarını amaçlayan “Meraklı Çocuklar İçin Bir Rehber: KORONA VİRÜS” kitapçığı İnformel Eğitim-çocukistanbul öncülüğünde İstanbul Kent Konseyi işbirliği ve İBB desteği ile çocuklarla buluşturmuştuk. Kitapçık daha sonra Türkiye’nin farklı yerlerine online olarak da ulaştı. 34 farklı dile çevrilerek dünyanın çok farklı ülkelerinde 2 milyona yakın aile tarafından indirildi ve çocukların merak, bilgi ve dayanışma ihtiyacına cevap verdi.

Şimdi gündemimizde AŞI var ve çocukların bu kez çok sık duydukları, biz yetişkinler tarafından çok konuşulan, çok tartışılan aşıyı anlamaya, çözmeye, meraklarını gidermeye ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Bu kez çocukları Aşı bizi hastalıklardan nasıl korur, Bağışıklık sistemimiz nasıl çalışır? Hangi hastalıklar için aşılarımız var? İlk aşı ne zaman bulundu? Virüs/Antikor gibi kelimeler ne anlama geliyor?” gibi soruların cevaplarını buldukları Meraklı Çocuklar İçin Bir AŞI REHBERİ ile buluşturuyoruz. Uluslararası dolaşımda olan bu rehber, İtalya’dan sonra ilk kez Türkiye’de çocuklarla buluşmuş oldu ve önünde yine uzun ve heyecanlı bir yolculuk var.

Kitapçık çocuklara İstanbul Kent Konseyi işbirliği ve İBB desteği ile Aşı Haftası içinde ve sonrasında farklı kanallardan yaygın bir şekilde ulaştırılacak.

Meraklı Çocuklar İçin Bir Rehber: AŞI kitapçığa indirmek için tıklayınız.

Aşı haftasının başladığı 24 Nisan’da, İtalya’dan Proje Direktörünün, çocukların, bilim insanlarının ve basın-medya temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleşen renkli, bilgilendirici, keyifli yayını izlemek için tıklayınız. (https://www.youtube.com/watch?v=BYgRCHkpcc8)